Klasszikus farsangi pampuska
Sziasztok!
A farsangi időszak egyik legjellegzetesebb csemegéje a szalagos illetve farsangi fánk. Ez az egyik legnépszerűbb farsangi csemege a csöröge, a rózsa, vagy a forgácsfánk mellett. Egy sokoldalú édesség amit a hagyományostól eltérően több változatba készíthetünk el. Lehet variálni a formájával, vagy az ízvilágával, sokunk kedvenc nasija. Előfordulhat lapos kerek formában aminek a közepe lyukas, lehet kicsi vagy nagy, csavart vagy töltött. Leginkább baracklekvárral töltve szeretjük, de igen kedvelt a csokikrémmel vagy vaníliakrémmel töltött változata is. Külcsínében lehet porcukros, színes cukormázas, csokimázzal bevont, fehér csokis... csak a képzelet szabhat határt az elkészítési módozatoknak. Én most a hagyományos szalagos fánkot hoztam nektek, ami arról kapta a nevét, hogy a fánk oldalán egy fehér szalag fut körbe. Nem mindig sikerül szalagosra, de az ízén semmiképp sem lehet észrevenni.
Akkor sütésre fel! (most felejtsük el a fogyókúrát)
Hozzávalók: 60 dkg liszt, 3 dkg élesztő, 6 dkg cukor, kb 3 dl tej, vaj, vagy zsír (én zsírral csináltam), pici só, vaníliás cukor, 2 db tojás, 0,5 dl rum. (aki akar reszelt citromhéjat is tehet bele)
Elkészítése: Közepesen lágy tésztát készítünk. Pici cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt majd az átszitált liszthez öntjük. A lisztbe pici sót is teszek ügyelve arra, hogy az élesztővel ne érintkezzen, mert az élesztő nem szereti a sót. Ekkor én az összes hozzávalót beleteszem. A tejet, az olvasztott zsírt, a vaníliás cukrot, a rumot és a tojásokat. A tojásokról is megoszlanak a vélemények, valaki csak a sárgáját teszi bele,(halkan megsúgom, de csak nektek, hogy ha egész tojást is teszek bele nem érzek semmi különbséget.) Robotgéppel szoktam dagasztani, de először kézzel gyurmázom össze, hogy érezzem milyen állagú a tészta. Ha úgy érzem nem elég lágy, pici meleg tejjel lazítok rajta. A robotgéppel kb 4-5 percig intenzíven dagasztom. Amikor kész a tészta tetejét meghintem egy kis liszttel és letakarva kb 1 óra hosszáig kelesztem.
Amikor megkelt kiborítom egy nyújtódeszkára és kb 0,5-1 cm vastagságúra nyújtom. Közepes méretű pogácsaszaggatóval kiszúrom, de erre a célra akár egy kávés pohár is megfelel. Amikor ezek a kis labdacsok megvannak a maradék tésztát összegyúrom és egy kis csavart tésztát csinálok belőle. Gyerekkoromban anyukám csinálta ezt a maradék tésztából és mindig az enyém lett, csak Nekem készült! :-)
Most én csinálom ezt a szeretteimnek. :-)))
A kiszaggatott kis fehér labdacsokat letakarom egy konyharuhával és felteszem az olajat egy viszonylag mélyebb serpenyőbe. Nem kevés olajat öntök, mert bő, forró olajban kell kisütni őket.
Az olajba teszek egy pici tésztát, ezzel nézem meg, hogy mennyire forró az olaj. Ha a pici tészta sistereg akkor mehetnek bele a fánkok. Nem szabad nagy hőfokon sütni mert akkor megég a külseje belül pedig nyers marad. Amikor beletettem a pampuskákat egy fedővel letakarom így szépen feljönnek. Kb 2 percig sütöm őket, közben azért ellenőrzöm nehogy megvicceljenek és szénégető módra készüljenek el! :-)))
Amikor az egyik oldaluk megsült megfordítom és már fedő nélkül alig 1 percig sütöm, majd papírtörölközőre szedem. Amikor mindet kisütöttem még melegen porcukorba vagy fahájas porcukorba forgatom. Most kivételesen egy hosszú csőrű habzsákból finom baracklekvárt töltöttem a belsejükbe. Nekem nagyon bejön így, igaz kicsit időigényesebb, de cserébe valóban ízletes fánkokat kapunk.
Szerintem nem ördöngösség az elkészítése, most van a szezonja falatozzunk jó étvággyal!
A téma az utcán hever, írhattok a korábbi posztjaimmal kapcsolatosan is a semmikulonos1@gmail.com címre ha van kedvetek!
Üdvözlettel: